Autokomisy | Car-Audio, głośniki

głośnik Golf 3

Golf 3

Głośniki w golfie 3 przykręcane są do plastikowej kieszeni tapicerki, która montowana jest do drzwi na tzw pływajace zatrzaski co powoduje powstanie szczeliny miedzy tapicerką a drzwiami zapobiegającej skrzypieniu tapicerki. Obecność tej szczeliny powoduje tzw "zwarcie akustyczne" i w konsekwencji brak basu oraz znaczne drgania tapicerki.

golf3.jpgBy wyeliminować tę wadę wykonaliśmy specjalne dystanse z MDFu mające na celu zapewnienie odpowiedniej szczelności i stabilności montowanemu głośnikowi. Zastosowanie tego dystansu w połączniu z wytłumieniem powoduje to że głośnik gra wewnatrz drzwi i dzwięk nie "ucieka" pod tapicerke, a duża sztywność i stabilność dystansu MDF przykręconego bezpośrednio do blachy daje też dobrą odpowiedz impulsową głośnika.
golf3_13.jpgMontaż wymaga demontażu tapicerki która mocowana jest do drzwi na śruby (pod rączką i przy klamce) oraz na zatrzaski po bokach i na dole.
golf3_11.jpg

Następnie odkręcamy plastikową kieszeń w której wycinamy plastikowy rant do którego był fabrycznie przykręcany głośnik. Przy wycinaniu należy uważać by nie uszkodzić zatrzasków mocujących oryginalną maskownicę, chyba że zastępujemy ją metalową siatką (pasuje z maskownic głośników Powerbassa seri S6-C i L6-C).

golf3_12.jpg

Następnie wycinamy dyktę jak na fotce, przy wycinaniu trzeba uważać by nie wyciąć za dużo tzn muszą zostać otwory na wkręty mocujące plastikową kieszeń.
Sprawdzamy na drzwiach czy wszystko pasuje tzn czy dystans nie zahacza o tapicerką.

golf3_03.jpgNastępnie nakładamy plastelinę (lub inne "lepiszcze") które przytrzyma nam dystans na czas jego centrowania lub może przytrzymać nam ten dystans druga osoba.
golf3_02.jpg

Wsadzamy dystans do tapicerki którą zakładamy na drzwi musi sie zatrzasnąć na zatrzaskach ustawiamy (centrujemy) dystans w otworze i dociskamy mocno do drzwi tak by się przykleił a następnie zdejmujemy tapicerkę i przez wcześniej wywiercone w dystansie otwory znaczymy miejsca pod wkręty lub śruby w blasze.

golf3_01.jpgWarto do montażu dystansu wykrzystać fabryczny otwór w blasze na śrubę M6 trzeba tylko podłożyć kilka podkładek miedzy dystans a blachę ze wgledu na przetłoczenie blachy (zapobiegnie to powstawaniu naprężeń w dystansie)
golf3_04.jpg

Przykręcony do blachy dystans trzema wkrętami i jedna śrubą M6.

golf3_07.jpg

Otwory pod wkręty mocujące głośnik należy koniecznie zawiercić wiertłem (o średnicy rdzenia wkręta) przed wkręcaniem wkrętów zapobiegnie to rozwarstwieniu pierścienia z MDFu.

golf3_05.jpgDystans musi być koniecznie dobrze zaimpregnowany gdyż jego część znajduje się bezpośrednio we wnętrzu drzwi.
Do impregnacji można użyć dowolnego lakieru do drewna nie nadają się do tego: typowe impregnaty do drewna (dekarskie) bejce czy kleje typu wikol jak to niektórzy polecają!
Przy impregnacji należy zwrócić szczególną uwagę na przekrój MDFu (miejsce jego ciecia) bo w tym miejscu chłonie on bardzo lakier należy malować tyle warstw (około 3) aż uzyskamy w miarę gładką powierzchnie.
golf3_14.jpgWytłumienie przprowadzmy standardowo zwracając szczególną uwagę na dobre (szczelne) oklejenie dystansu matą.

artykuł w trakcie budowy....